Korozyon -Yaşlandırma Laboratuvarları Karşılaştırma Programı

Laboratuvarımız 2023 yılında Türk Akreditasyon kurumuna TS EN ISO 17043 belgesi almak için başvuru yapacaktır. Bu başvuru sonrası 2023 yılı 2.yarısında sektörde bulunan aynı kapsamda bulunan tüm laboratuvarlara karşılaştırma testleri açacağız. Açılacak Test kapsamlarına ulaşmak için tıklayınız.

LABKAR YILLIK ÇEVRİM PLANI

LABKAR ÇEVRİMLERİ BİLGİ FORMU

Her deney laboratuvarının müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek, organizasyonunu güçlendirmek, çalışma şartlarını iyileştirmek, hizmet standardının tutarlılığını ve devamlılığını sağlayabilmek için bir kalite güvence sistemine ihtiyacı vardır.

Laboratuvarlar arası karşılaştırma programları, oluşturulan kalite güvence sisteminin etkinliğinin değerlendirmesinde kullanılan önemli bir araçtır. Bu programlarda katılımcı laboratuvarların kalite değerlendirilmesi tarafsız bir gözle yapılabilmektedir.

Bilindiği üzere laboratuvar, ölçümlerini ölçüm belirsizliği sınırları içinde doğru ölçmek için ne kadar özen gösterirse göstersin hatalı ölçüm olasılığı her zaman mevcuttur. Karşılaştırma programları ölçümlerin doğruluğunun garanti edilebilmesinde önemli rol oynar. Katılımcı laboratuvar dahil olduğu karşılaştırma programında ölçümlerinin ne kadar doğru olduğunu sınayabilmektedir.

Laboratuvarlar arası karşılaştırma programları, kalite sistemi ile birlikte katılımcı laboratuvarın gerçek performansını ortaya koyarak laboratuvarın hizmet seviyesini iyileştirmesine olanak sağlamaktadır.

Karşılaştırma programlarına katılım, ISO/IEC 17025’e akredite edilmiş veya akreditasyon başvurusunda bulunmuş laboratuvarların denetimlerinde de önemli bir referans kaynağı oluşturmaktadır.

Türkiye’de korozyon alanında karşılaştırma programı oluşturmak üzere bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu grubun çalışma planı içinde korozyon testi  yapan laboratuvarların tespit edilmesi, laboratuvarların hangi korozyon-yaşlandırma programlara katılmak isteyeceğinin belirlenmesi ve belirlenen test ürünleri için karşılaştırma programları yürütülmesi bulunmaktadır.

Bundan sonra yılda en az iki çevrim olarak devamlı tekrarlanması düşünülen bu programın amacı, katılan laboratuvarlarda kalite sistemlerinin bir gereği olan karşılaştırma programına katılımı mümkün kılmak ve laboratuvarların kendi performanslarının zamanla değişimini izleyerek daha iyiye götürebilmek üzere değerlendirme yapabilmelerine imkan sağlamaktır.

YT – FP.09.03. MÜŞTERİ ŞİK. KAYIT ve DEĞ. FORMU – BOŞ REVİZYON 00