TEST Laboratuvarımız TÜRKAK tarafından 2012 yılında TS EN ISO/IEC 17025:2012 standardına göre uygun olarak AKREDİTE edilmiştir. Laboratuvarımızda tüm testler  Kimya mühendisleri ve kimyagerler eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvarımızda yapılan testler ; KOROZYON TESTLERİ, OTOMOTİV TESTLERİ,MEKANİK TESTLER VE ÇEVRESEL TESTLER olarak gruplandırılır.

png

Dünyada üretilen hemen hemen her parça, malzeme, araç, alet , taşıt, teçhizat , ekipman vb. için kullanım yeri ve amacına göre geliştirilmiş, yazılı standartlar vardır. Bu standartlarda o malzemeye yönelik, hangi kriterlerin baz alınması gerektiği ve bu kriterlere uygunluk için yapılması gereken testler vardır. Laboratuvarımız bu standartları baz alarak, sektörlere uygun olarak yapılacak testleri ve  periyotlarını belirlemekte, gerekli testleri büyük bir hassasiyet ile gerçekleştirip uluslar arası geçerliliği olan test raporları ile sonuçları belgelemektedir.

Testlerini gerçekleştirebildiğimiz bazı standartlar:

ASTM B117/TS EN ISO 9227 ( Tuzlu sis Testi )

TS EN  ISO 4892-2 / 3 ( Xenon ve UV dayanım testleri, Işık Haslık testleri)

MIL-STD-810 G ve IEC 60068- 2 testleri ( Çevresel Dayanım testleri , Sıcak-Soğuk testleri )

QUALICOAT 15.Edition

SPECIFICATIONS FOR A QUALITY LABEL FOR PAINT, LACQUER AND POWDER COATINGS

ON ALUMINIUM FOR ARCHITECTURAL APPLICATIONS

TS EN 13523

COİL COATED METALS TEST METHODS

TS 5910 EN 1359

GAZ SAYAÇLARI-DİYAFRAMLI- KOROZYON testleri

ANSI/AWWA C210-97

LİQUİD-EPOXY COATING SYSTEMS FOR THE INTERIOR AND EXTERIOR OF STEEL WATER PIPELINES

FAYDALI BİLGİLER :

KOROZYON NEDİR ? KOROZYONA KARŞI KORUMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Korozyon, metallerin doğaya karışma süreci noktasında öne çıkan bir kavramdır. Daha teknik ifade ile metal ve alaşımlarının çoğunlukla sulu ve gaz ortamlardan oluşan çevreleri ile girdikleri elektrokimyasal ve kimyasal tepkimeler sonucu uğradıkları hasar korozyon olarak adlandırılır. Korozyon; atmosfere maruz, su içinde, toprağa gömülü veya kimyasal malzemelerle temasta olan metalik malzemelerin en önemli düşmanlarındandır. Farkında olunmayan gizli tehlike korozyon dünyayı büyük bir ekonomik krize uğratıyor.

Korozyonu Önleme Yolları:

Metalleri paslanmadan korumak için aşağıdaki yöntemler uygulanır:

 1. Metal eşyaların boyanması, laklanması, verniklenmesi,
  En sık kullanılan yöntemdir. Metalin dışı hava ve suyla temas etmesini engellemek amacıyla dış yüzeyi yalıtımlı boyalarla boyanır. Otomobillerin, gemilerin, merdiven korkuluklarının, trafik levhalarının vb. dışı bu nedenle boyanmaktadır.
 2. Metal Kaplama
  Galvanizleme olarak adlandırılan yöntem, korunmak istenen metalin dışının daha aktif bir metalle kaplanmasıdır. Bunun yanında nikelaj ve kromaj kaplamalar da yapılır.
 3. Alaşım yapmak
  Korunmak istenen metal başka metallerle alaşım yaparak korozyondan korunur. Örneğin ana metal krom, kalay, nikel gibi başka metallerle alaşım yaptırılır.(Karıştırılır)
 4. Katodik Koruma
  Bu yöntem en ilginç korozyon önleme metodudur. Paslanma tehlikesi olan metalin yanına ondan daha aktif, yani daha kolay paslanabilen başka bir metal konulur. Bu sayede diğer metale nem vb. unsurlar ulaşamaz. Yer altına inşa edilen depolarda, evlerdeki termosifonlarda, deniz altı boru hatlarında, metal iskelelerde katodik koruma yapılır.

ORGANİK KAPLAMALI NUMUNE PLAKA HAZIRLAMA NASIL HAZIRLANIR ?

Fabrikalar da üretim şartları ne ise hiçbir şartı değiştirmeden, yüzey temizleme işlemlerinden başlayarak, Boya ve kurutma aşamalarına kadar aynı şartlarda sistemden çıkmış parçalar numune olarak kabul edilmelidir.

Boya testlerinde 15 cm x 7.5 cm ebatlarında 1-1.5 mm kalınlığında, mümkünse üretimde kullanılan metalürjik yapı ile bire bir aynı olan alt yapılar kullanılmalıdır.